Znajdź w serwisie

II Dni Twierdzy Koźle
15.09.2008.
Spis treści
II Dni Twierdzy Koźle
harmonogram
 Wyjątkowa historia Koźla, miasta-twierdzy, po raz drugi przypomni o ludziach, wydarzeniach i odległych czasach łączących dziś społeczności miast i państw. Jak za dawnych lat wojska z XVIII i XIX wieku stoczą walkę o kozielską ziemię. Batalistyczne widowisko odbędzie się jednak w duchu idei łączących przedstawicieli wszystkich narodów biorących udział w inscenizacji. Rekonstrukcje historyczne są bowiem tematem wspólnych działań 9 partnerów z Polski i Czech, którzy w myśl podpisanego porozumienia realizują projekt pod nazwą „Rekonstrukcje historyczne wspólnym produktem turystycznym polsko-czeskiego pogranicza”.

Dzieje Twierdzy Koźle nie pozwalają zapomnieć o jej związkach z monarchią czeską, habsburską i pruską. Stanowiła ona obok twierdzy świdnickiej, nyskiej, kłodzkiej i srebrnogórskiej strategiczny element ówczesnego systemu obronnego. Obiektem wyróżniającym Koźle na tle innych twierdz jest bez wątpienia „ostatni krzyk mody" sztuki inżynierskiej z przełomu XVIII i XIX w, czyli Wieża Montalemberta, nazywana również Fortem im. Fryderyka Wilhelma. Okrągła licząca u podstaw 33,90 m szerokości i mająca 24,50 m wysokości wieża mogła na każdym z dwóch pięter pomieścić 28 dział, załogę, amunicję i zapasy. Autorem koncepcji był francuski generał Marec Réné de Montalembert.

W swej oryginalności Kędzierzyn-Koźle pozostaje miejscem atrakcyjnym dla miłośników historii dawnego oręża. Dla organizatorów II. Dni Twierdzy Koźle celem nadrzędnym jest aby miasto uczynić prawdziwie europejskim centrum kultury.
 


 
Copyright © 2009-  | All Rights Reserved
Josefov Kędzierzyn KoŸle KŁODZKO Kraliky Nysa Srebrna Góra Œwidnica
logo Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POWT RCz-RP 2007-2013 logo