baner_SWIDNICA.jpg
Joomla extensions and Joomla templates by JoomlaShine.com

Znajdź w serwisie

II Bitwa w Świdnicy
27.02.2009.
Spis treści
II Bitwa w Świdnicy
program
 Już na początku czerwca do Świdnicy przybędzie ponad stu pięćdziesięciu żołnierzy i wojowników, by w otoczeniu Fleszy Nowomłyńskiej przedstawić rekonstrukcje trzech bitew. W przeciwieństwie do zeszłorocznej imprezy, gdzie przedstawiane było tylko jedno wydarzenie – inscenizacja 250. rocznicy zdobycia Świdnicy przez armię pruską w 1758 r. – tym razem miłośnicy historii będą mogli przenieść się do trzech różnych epok.
 
Nie zabraknie walk rycerskich i rekonstrukcji wojny siedmioletniej, prezentować się będą oddziały wojska od X do XVIII w . Największą atrakcją, poza samymi walkami, będą z pewnością pokazy musztry, sposób obozowania, obyczaje, panujące w minionych epokach i piękne historyczne stroje żołnierzy biorących udział w rekonstrukcjach. 
 
Ubiegłoroczna impreza historyczna z okazji 250 rocznicy zdobycia Świdnicy przez armię pruską w 1758r. cieszyła się dużą frekwencją. Tłumy mieszkańców zwiedzały obóz oddziałów pruskich i austriackich, śledziły inscenizację szturmu twierdzy, towarzyszyły regimentowi w czasie podpisywania aktu pokoju. 

Wojna siedmioletnia to jednak nie jedyne wielkie wydarzenie historyczne, które przetoczyło się przez Świdnicę. Już w pod koniec XIV w. Świdnica należała do najważniejszych miast na Śląsku. W 1332 r. opór stawiony przez miasto wojskom czeskim Jana Luksemburskiego pomógł Władysławowi Łokietkowi w zwycięstwie pod Płowcami. Świdnica brała – bez własnej woli – aktywny udział w wojnach husyckich, wojnie trzydziestoletniej, wojnach śląskich i napoleońskich. Wielokrotnie była oblegana, bombardowana i niszczona. Dopiero ostateczna klęska cesarza Francji przyniosła miastu pokój, chociaż rozmaite oddziały wojska stacjonowały w Świdnicy aż do 1991 r.


 
Copyright © 2009-  | All Rights Reserved
Josefov Kędzierzyn KoŸle KŁODZKO Kraliky Nysa Srebrna Góra Œwidnica
logo Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POWT RCz-RP 2007-2013 logo