Znajdź w serwisie

III Dni Twierdzy Koźle
26.08.2009.
Wybrana grafika Na błoniach obok Domu Kultury Koźle już po raz trzeci odtworzono zmagania wojsk pruskich broniących miasta przed Wielką Armią Napoleona.

Oblężenie Koźla miało miejsce w 1807 roku, a od 200. rocznicy tego wydarzenia zmagania o miasto są inscenizowane przez miłośników historii. Trwające niemal godzinę zmagania wojenne podobały się widzom w każdym wieku.  W  Bitwie o Twierdzę Koźle udział wzięły regimenty wojsk z Polski, ale także z Czech oraz z Niemiec. Po raz pierwszy w pełnym rynsztunku zaprezentował się Garnizon Regiment von Lattorff z Koźla, w utworzeniu którego pomogły pieniądze pozyskane z Unii Europejskiej. Oddział garnizonowy pod taką właśnie nazwą utworzony w roku 1741 stacjonował do roku 1756 na ziemiach kozielskich, ale także w Brzegu i Namysłowie.
 
Tradycyjnie już zgromadzona na Dniach Twierdzy Koźle publiczność miała okazję przyjrzeć się surowej dyscyplinie koszarowej (musztra wojskowa, poranne manewry i ćwiczenia wojsk) oraz wojskowemu wyposażeniu i uzbrojeniu. Żołnierze chętnie zapoznawali widzów z historią i życiem obozowym ówczesnej epoki.
 
Copyright © 2009-  | All Rights Reserved
Josefov Kędzierzyn KoŸle KŁODZKO Kraliky Nysa Srebrna Góra Œwidnica
logo Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POWT RCz-RP 2007-2013 logo