Licznik odwiedzin

mod_vvisit_counterOdwiedzin serwisu358633

Znajdź w serwisie

Nowości
Popularne
Święto Twierdzy Srebrna Góra 2015
16.06.2015.
ImageW dniach 12-14 czerwca 2015 r. Srebrnogórska Twierdza cofnęła się w czasie o 208 lat – do roku 1807, kiedy to wojska napoleońskie nieuchronnie zbliżały się do górniczego miasteczka, aby zdobyć potężną górską fortecę.
W sobotę (13 czerwca) do Twierdzy Srebrna Góra zawitało  ponad 100 żołnierzy,  którzy wraz ze srebrnogórskim regimentem zrekonstruowali historyczną bitwę. Ta żywa lekcja historii była okazją do poznania żołnierskiej musztry, taktyki wojennej oraz codziennego żołnierskiego życia w obozie wojskowym.

Najpierw  odbyło się  zwiedzanie Twierdzy z przewodnikiem, który opowiadał  o historii i ciekawostkach fortyfikacji. Po takiej dawce wiedzy można było obejrzeć ćwiczenia i manewry wojskowe żołnierzy przygotowujących się do bitwy oraz obóz wojskowy, aby wczuć się w klimat i poczuć na własnej skórze dreszcz emocji towarzyszącej żołnierzom. To tutaj można było podsłuchać ciekawych wojennych historii lub zajrzeć do namiotu np. żołnierza piechoty.

W oczekiwaniu na największą atrakcję  jaką miała być rekonstrukcja historycznej bitwy warto było odwiedzić jarmark forteczny i  skosztować wybornych produktów regionalnych oraz zakupić oryginalne lokalne rękodzieła.

O 16:00 na esplanadzie fortu Wysoka Skała,  miał miejsce  pasjonujący bój o srebrnogórską fortyfikację. Podczas wielkiej bitwy huk armat i wystrzały z muszkietów nie miał  końca. Zacięta walka w kłębach dymu, jęk pokonanych i okrzyki zwycięzców na długo pozostaną w pamięci widzów.

Po takiej dawce emocji na Bastion Miejskim odbyła się forteczna biesiada przy muzyce na żywo.

 

Tekst i zdjęcia: Twierdza Srebrna Góra

 
Copyright © 2009-  | All Rights Reserved
Josefov Kędzierzyn KoŸle KŁODZKO Kraliky Nysa Srebrna Góra Œwidnica
logo Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POWT RCz-RP 2007-2013 logo