baner_KLODZKO.jpg

Znajdź w serwisie

Historia Twierdzy
Spis treści
Historia Twierdzy
Okres wojen napoleońskich
ImageTwierdza posadowiona na Zamkowej Górze, zwanej obecnie Górą Forteczną (369 m.n.p.m.), powstała na miejscu prastarego, warownego grodu. Gród miał duże znaczenie strategiczne. Usytuowany był bowiem przy szlaku kupieckim wiodącym z południa Europy na północ. Szlak był częścią słynnego Szlaku Bursztynowego. W kronikach Kosmasa przeczytać można, że kłodzki gród stał już w roku 981. Z biegiem lat gród przeistoczył się w zamek, który wielokrotnie był niszczony i przebudowywany. W roku 1459 Ziemia Kłodzka podniesiona została przez czeskiego króla Jerzego z Podiebradów do rangi hrabstwa. Od tego czasu zamek zaczął pełnić funkcje obronne. W tym okresie nastąpił także znaczny rozwój terenów wokół zamku. Pod zamkiem powstały dwa podgrodzia, które były zalążkiem przyszłego miasta. Swój obecny kształt twierdza zawdzięcza głównie królowi pruskiemu Fryderykowi II. Jednym z elementów jego wielkiego planu była budowa twierdz sudeckich w Kłodzku, w Srebrnej Górze oraz w Nysie. W roku 1769 rozebrano definitywnie zamek, a w jego miejscu powstał donżon – centralne dzieło obronne twierdzy.
 
Głównym architektem i projektantem był holenderski inżynier Gerhard Cornelius Walrave. W kazamatach znajdowała się zbrojownia, apteka, laboratorium oraz szereg pomieszczeń dla załogi. Na terenie dawnego zamku dolnego powstały bastiony: Wysoki, Dolny, Widokowy, Alarmowy oraz Kleszcz Tumski. Warownia otoczona jest suchymi fosami o głębokości 10 metrów. Twierdza należy do najcenniejszych dzieł nowożytnej architektury obronnej w Polsce. Obronny charakter twierdza straciła na mocy rozkazu gabinetowego z 1877 roku. Twierdzę zaczęto przekształcać w magazyny oraz w więzienie. W lochach twierdzy wieziono także polskich żołnierzy Powstania Styczniowego. Szczególnie złą sławą twierdza okryła się podczas II wojny światowej. Niemieccy żołnierze w twierdzy urządzili bowiem salę tortur, a w lochach twierdzy zamordowali ponad 200 fińskich żołnierzy. Po koniec II wojny światowej działający do dziś koncern AEG produkował tu na zlecenie Hitlera aparaty radiowe do łodzi podwodnych (U-boot) oraz rakiet V1 i V2.


 
Copyright © 2009-  | All Rights Reserved
Josefov Kędzierzyn KoŸle KŁODZKO Kraliky Nysa Srebrna Góra Œwidnica
logo Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POWT RCz-RP 2007-2013 logo