Licznik odwiedzin

mod_vvisit_counterOdwiedzin serwisu360909

Znajdź w serwisie

Nowości
Popularne
III Dni Twierdzy - tak było
16.07.2008.
Twierdza Kłodzka będąca jednym z najcenniejszych fortyfikacyjnych zabytków europejskiej  sztuki architektonicznej jest obiektem służącym nie tylko do zwiedzania. Bastiony twierdzy, podziemne labiryntów i kazamaty są wyśmienitym miejscem do przeżycia wyjątkowej przygody jaką są niewątpliwie Dni Twierdzy Kłodzkiej. W minioną niedzielę [17.08.2008] zakończyły się III Dni Twierdzy Kłodzkiej. Podczas imprezy będącej jednym z najważniejszych wydarzeń plenerowych regionu mieszkańcom i turystom zaproponowano wiele różnorodnych atrakcji. Od Nocy w Muzeum, poprzez Noc na Twierdzy, II Jarmark Forteczny na Kłodzkim Rynku, niezwykle interesującą inscenizację ukazującą życie kłodzkich mieszczan w XVIII w, rewelacyjną Bitwę blisko 300 żołnierzy na Stokach Bojowych Twierdzy na świetnym koncercie HURTU i HAPPYSAT kończąc .

 Tegoroczne III Dni Twierdzy zaczęły się 14 sierpnia od Nocy w Muzeum. Tuż po zmroku swe podwoje otworzyło Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Można było przyjrzeć się podziemnemu miastu, poznać mroczne średniowieczne tajemnice, poczuć zapach 1000 letniej historii miasta, obejrzeć wystawę "Śladami historii. Śląskie miasta forteczne w procesie zmian urbanistycznych", zobaczyć koncert zespołu folkowego "Czerwie" oraz projekcję audiowizualną CineManual. Imprezę uatrakcyjniły manewry kłodzkiego regimentu „Grupy Rekonstrukcji Historycznej- 47 Pruskiego Pułku Piechoty w Kłodzku” w historycznych strojach i z uzbrojeniem w repliki broni z epoki. Cieszyła liczna obecność mieszkańców oraz wielu turystów.  
 
W piątek tuż po zmroku, kiedy do bastionu nadciągały grupy rekonstrukcyjne i rozrastał się obóz wojskowy na amatorów polskiego niezależnego kina, na Twierdzy Kłodzkiej czekało Kino pod Gwiazdami. O godzinie 20:00 rozpoczął się seans filmów twórców kina niezależnego i amatorskiego. Po  seansie Przedstawiciele przybyłych wojsk dali pokaz wojskowej musztry, a spragnieni mocnych wrażeń mogli w towarzystwie Kłodzkiego Regiment zwiedzić labirynty i podziemne korytarze.

 W sobotę od samego rana kolejne atrakcje. Na kłodzkim zabytkowym Rynku rozłożyły się stragany  i kramy kupców oraz rzemieślników - zaczął się II Jarmark Forteczny. Zarówno turyści jak i mieszkańcy entuzjastycznie przyjęli jarmarczne kramy z lokalnymi przysmakami i produktami na pięknym kłodzkim Rynku. Wśród przechadzających się można było spotkać zadowolonych gości nie tylko z Polski, ale pojawili się również turyści z Niemiec, Czech, Francji, Białorusi.
 
 O godzinie 11.00 na Rynku miała miejsce inscenizacja ukazująca życie kłodzkich mieszczan w XVIII wieku. W inscenizacji wzięły udział grupy rekonstrukcyjne, a w rolę ówczesnego burmistrza miasta wcielił się obecny Burmistrz Kłodzka Bogusław Szpytma. Duże wrażenie na licznie zgromadzonej mimo niesprzyjającej aury publiczności  zrobiła niezwykle widowiskowa szkocka orkiestra.
 
 Po inscenizacji wszyscy obecni na kłodzkim Rynku mięli niepowtarzalną okazję do przyjrzenia się fortecznej kuchni, w której sam mistrz Teo Vafidis przygotowywał niesamowite potrawy. Mistrzowskich rarytasów można było oczywiście skosztować podczas degustacji.
 
 O godzinie 16:00 miastem wstrząsnęły armatnie wystrzały. W bezpośrednim sąsiedztwie Twierdzy, na Stokach Bojowych stanęły naprzeciw siebie dwie zwaśnione armie: pruska i francuska. Na oczach licznie zgromadzonej publiczności ponad 250 aktorów odtworzyło szczegółowo dramatyczne wydarzenia sprzed 200 lat - bitwę o Twierdzę Kłodzką. Od huków i wystrzałów armatnich zadrżało powietrze a zapach czarnego prochu snuł się jeszcze długo po oddaniu ostatniego strzału. Podczas bitwy płonęły przygotowane dekoracje, wybuchały rekwizyty. Potężne wrażenie robił na widzach oddział konnej kawalerii – przybyłej z Czech. Rekonstrukcji przyglądały się licznie przybyłe delegacje z miast partnerskich, dziennikarze oraz zaproszeni goście.
 
W godzinach wieczornych, kiedy opadł już dym armatni, Twierdza zamieniła się w Bastion Rocka - na specjalnie przygotowanej scenie wystąpiły zespoły rockowe. Zarówno HURT jak i zdobywający coraz liczniejsze rzesze fanów zespół HAPPYSAD dały świetne koncerty, na które wspaniale reagowała kłodzka publiczność. Liderzy występujących kapel nie kryli zadowolenia zarówno z nagłośnienia miejsca koncertu jak i z samej lokalizacji. Twierdza zrobiła na nich kolosalne wrażenie.  

 W ostatnim dniu III Dni Twierdzy Kłodzkiej na scenie zaprezentowały się zespoły prezentujące muzykę i kulturę z najodleglejszych zakątków świata. Mieszkańcy i turyści przybyli do Kłodzka mogli obejrzeć występy formacji z Macedonii, Turcji ale także Słowacji, Ukrainy i Szkocji.
 
Zapraszamy na kolejne Dni Twierdzy już za rok (14-16.08.2009)!
 
Copyright © 2009-  | All Rights Reserved
Josefov Kędzierzyn KoŸle KŁODZKO Kraliky Nysa Srebrna Góra Œwidnica
logo Projekt współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach POWT RCz-RP 2007-2013 logo